A „Magyarok” éve! Zákonyi Botond régebbi írásait elevenítjük fel.

A cím nem túlzás, hiszen az idei egyéni felnőtt horgász bajnokságot Magyar Gábor, míg a klubcsapatok versenyét a Magyar Gábor, Magyar Balázs vezette MMX Győr Team nyerte.

 

A Magyar testvérek eredménye a legszebb reményekre jogosít, reméljük, hogy a jövő évi Klubcsapat Világbajnokságon csapatuk a legjobbak közé leteszi névjegyét. Gábortól, aki jogosan aspirál a világbajnoki csapattagságra, hasonlóan jó eredményt várunk. Ha mindez nem lenne elég, akkor feltétlenül meg kell említeni, hogy a kiválóan versenyző testvérek nemcsak versenyeredményeik miatt érdemelnek kitüntető figyelmet, hanem azért, mert etetőanyagaikkal is maradandót alkottak. Amihez kellett a patinás Balzer céggel való együttműködés is.

Az idei nagyszabású Horgászshow jó alkalmat kínált a találkozásra, múltidézésre. Annál inkább, mert hiába a régi ismeretség, a két testvérnek nem kenyere a szereplés, úgy tartják, a minőségi munka elegendő ajánlólevél. Amiben van igazság, de engem érdekelt a mostani sikerekhez vezető út, és a testvérek egymáshoz való viszonya. Hiszen az természetes, hogy a testvérek szeretik, becsülik egymást, de ha az élet úgy hozza, hogy az év minden napján együtt kell dolgozniuk, az számos konfliktus forrása lehet.

- Hogy jöttök ki egymással, milyen ember a másik? - Először látok némi tanácstalanságot az arcukon. Kezdd te! - mondják szinte egyszerre, ezért aztán Gábor orra alá dugom a mikrofont

-A nyugodt külső ellenére Balázs a hirtelenebb, én visszafogottabb vagyok.

- Ennyi?

- Igen, testvérek vagyunk

- Meséljetek a kezdetekről!

- A nagyszüleinknél töltöttük a nyarat, ők egy győri panellakásban laktak, tőlünk öt kilométernyire. Reggel kerékpárra pattantunk, átmentünk hozzájuk, aztán mentünk horgászni a lakás közelében lévő kicsi tóra. Később már egyesületi tagként ismerkedtünk meg az alapfogásokkal, amiben sokat segített az egyesület versenycsapatának tagja, Ihász József. Ő volt a felelőse a gyerekhorgászokkal való foglalkozásnak, sokat tanultunk tőle. Jó iskola volt, későbbi versenyhorgászataink kapcsán eredményesen hasznosítottuk az ott tanultakat.

- Az oktatás a titka a győri horgászok sikerének, akik közül többen meghatározó alakjai a magyar horgász versenysportnak?

- Az is, meg a vizek sokasága. Mi tényleg a vizek városában lakunk, magától értetődő, hogy a férfiak minden korosztálya kötődik a horgászathoz. A Rába, a közeli folyók, a rengeteg jó kis csatorna, mind közel esik.

- De van más is, - veszi át a szót Balázs. Nálunk nagy hangsúlyt fektettek és fektetnek ma is a gyerekhorgászatra. Megtanítják a gyerekeket apróhalazni, ami egy idő után magában hordozza a sikert, a halfogás örömét. Ez meghatározó volt a mi gyerekkorunkban, de még inkább manapság, amikor a gyerekek rengeteg időt töltenek a számítógépek mellett.

- A versenyeken van-e rivalizálás köztetek?

- Soha nem volt, az edzéseken nagyon igyekeztünk és figyeltük egymás eredményét, de nem a versengés miatt, hanem egymásért. Versenyezni persze szerettünk, főleg a barátokkal, de ott mindegy volt, hogy melyikünk szerepelt jobban, az volt a fontos, hogy valamelyikünk legyen a legjobb! Ahogy cseperedtünk, részt vehettünk a különféle megyei versenyeken, ahol az apróhalazás lett az egyik erősségünk, akkoriban még nem konyítottunk a nagyobb halak megfogásához. Az első komolyabb eredményünk,- talán nem véletlenül,- a Balzer által rendezett egykori népszerű tihanyi Belső-tavon született. Gábor a 125 fős mezőnyben egyszerre nyerte meg az ifi meg a felnőttek versenyét is, annyi kis pontyot fogott. Match bottal kellett nagy távolságra horgászni, meg a nád közelében horogra keríteni azt a rengeteg apró pontyot, amiben dúskált akkoriban a Belső-tó. Nemcsak a győzelem miatt emlékezetes a verseny, hanem a Balzer cég hazai képviseletének vezetőjével, munkatársaival való megismerkedés miatt is, ami a későbbi években a fair üzleti együttműködésben is megvalósult. A mai együttműködés alapját a német céggel ott alapoztuk meg. Kár hogy a Belső-tó már csak árnyéka hajdani önmagának, az ott zajló versenyek fontos állomásai voltak a hazai versenysportnak, ráadásul a helyszín sem volt mindennapi.

- Sokat versenyeztek, kinek mi az erénye? Gábor?

- Balázs egy kicsit forrófejű, ez meglátszik a versenyzésén is. Idegesíti, ha nincs hal, én az ilyen szituációkat nagyobb türelemmel kezelem. Jól kiegészítjük egymást, kell egy kis pezsgés ahhoz, hogy jó döntéseket hozzunk, tiszteletben tartva a másik elképzeléseit.

- Nem voltatok mindig versenyzők, etetőanyag gyártók, horgászcikk kereskedők, mi az eredeti foglalkozásotok?

- Balázs a győri Széchenyi István Műszaki Főiskolán végzett műszaki menedzserként, később az Audi segítségével továbbtanulva gépészmérnöki diplomát szerzett, én mérlegképes könyvelő vagyok. Közben már volt egy kisebb horgászboltunk, amit én működtettem Balázs segítségével.

Az idei egyéni bajnoki cím már a második neked, a 2015-ös bajnokság első etapja az Alcsi-szigeti holtágon volt. Balázs is versenyzett, ilyenkor van kommunikáció köztetek?

-A verseny alatt nincsen. Nem kis fejtörést okozott az eredményes taktika kitalálása, mert kevés hal volt a pályán. Dönteni kellett, hogy snecizzünk, vagy bent a match, illetve rakós boton fogjuk a keszegeket. Az utolsó edzésnapon aztán eldöntöttük, hogy rakóssal rámegyünk a törpeharcsákra, mert rengeteg volt belőlük! Ez két fordulón át remekül ment, hiszen szektor egyest és kettest horgásztam, végül a negyedik helyen mentem tovább az első fordulóból. Hárman is szerepeltünk az MMX Győr Team csapatból, velünk horgászott Szákovics Imre is. Ezen a versenyen, de már a korábbiakon is bebizonyosodott, hogy milyen nagy szerepe van a csapatnak. Az első fordulóból a bátyám a második helyen ment tovább, Imre hasonló eredményt hozott mint amit én produkáltam. Elmondhattuk, hogy csapatszinten is remekeltünk. A második forduló a Mária-csatornán volt, negyven top horgász négy tízfős szektorban küzdött húsz- harminc dekás keszegekre horgászva.  Ezen a versenyen Balázsnak és Imrének is volt egy-egy fordulója, ami nem jött össze, pedig nagyon küzdöttek, félpontokon múlott csak a jobb helyezésük, így is mind a hárman az első tízben végeztünk. Ami így is dicséretes, mert ezen a versenyen jelen volt a teljes hazai élgárda.

- Ilyen kiélezett helyzetben tudsz figyelni a társakra?

  - Egymás között verseny időszakban nincsen kommunikáció, nem is lehet! Este az aznapi forduló után annál inkább, ilyenkor mindent kivesézünk, és azok figyelembevételével alakítjuk a másnapi taktikát. Ami aztán végül nekem meghozta a végső sikert.

- Nagy ünneplés volt?

- Egyáltalán nem, mert nekünk Imrével hamarosan utazni kellett a minszki Európa Bajnokságra, ahol Imre versenyzett, én a segítője voltam.

- Újabb fényes diadal 2015-ben Klubcsapat bajnok az MMX Győr Team!

- Negyedik éve formálódik a most nyerő gárda. A korábbi években mindig hiányzott egy fő, aki azonos szinten lett volna a többekkel.

Két évvel ezelőtt már álltunk a dobogó második fokán, tavaly negyedikek lettünk. Az idén nagyon jó szemmel igazoltunk, Herczeg Dániel és Horváth László személyében, és velünk van természetesen már több éve Füredi Balázs is.

- Mi döntött mellettük?

- Tehetséges Győr-környéki fiatalokat kerestünk, hogy minél többet tudjunk edzeni! Az év elején eldöntöttük, hogy kikből áll a versenyen induló csapat, és ki lesz a segítő. Nem akartunk bizonytalanságot, Horváth Laci lett a tartalék, aki becsülettel végig edzette velünk az évet, segítőként is nagyot produkált, egyenértékűt a versenyzőkkel.

- Óriási kínálat van etetőanyagokból a piacon, a tiétek az MMX is megtalálta a maga vevőkörét, ami mögött nyilván sok kísérletezés, fejlesztés van. Figyeltek a világban zajló változásokra?

- Az internet térhódításával felgyorsult az információ, megfelelő kapcsolatok révén minden újdonság eljut hozzánk, de nem kell túlmisztifikálni mindazt, ami marketingben az etetőanyag fronton zajlik, Mi egy dolgot megtanultunk, csak minőségi élelmiszer alapanyagból lehet piacképes terméket készíteni. Minden más zsákutca! A versenyeken elért eredményeink igazolják a fejlesztéseinket, és megerősítenek bennünket abban, amit nem győzök hangsúlyozni, ocsúból nem lehet minőséget gyártani! A németekkel való együttműködésünk is ennek a szemléletnek köszönhető, meg annak az ismeretanyagnak, amivel a hazai vizekről rendelkezünk. A Balzer System Lock etetőanyaga csúcstermék. Nagy volt a kihívás, hogy tudunk-e - megtartva a kiemelkedő minőséget, az igényes alapanyagokat, figyelembe véve a magyar vizek sajátosságait,- versenyképes etetőanyagot gyártani! Sokhalas és pontyos vizekre lettek kifejlesztve, az értékesítés minket igazolt, az új termékek rövid idő alatt bizonyítottak!  Amelyek kizárólag hazai alapanyagokat tartalmaznak, amiben jelen van a német receptura, de magasabb tápértékkel, mert a hazai vizek pontyban, keszegfélékben gazdagok.

- Hamarosan új horgászáruházatok lesz!

- Nagy változás ez a mi életünkben, hiszen magánberuházásról van szó, 2016. elején lesz kész az áruház a Királyszéki úton a régi üzletünktől alig ötvenméternyire, a Decatlon áruház mellett. 500 négyzetméter alapterületű, amelyben az eladótér négyszáz négyzetméter!

- Balázs, te korábban hat évig dolgoztál az Audinál fontos beosztásban, mit lehet hasznosítani az ott tanultakból a magánvállalkozásban?

-A munkatársakkal való kapcsolattartás fontosságát, a tisztes munkahelyi légkör megteremtését, olyan fegyelmet, melynek eredményeként a vásárló érezni fogja, hogy nálunk minden róla szól!

 -A „német” vonal mennyire lesz meghatározó az új áruház kínálatában?

 - Nagyon erős nálunk a kínálat Balzer botokból, villantókból, gumihalakból és más a pergetéshez szükséges kellékekből. Ez korábban is így volt, ezek a termékek megfelelő ár-érték arányuk és minőségük okán mindig is keresettek voltak nálunk, most még nagyobb lesz a választék!

Zákonyi Botond